Bulharsko zažívá své znovuobjevení českými turisty. Zatímco dříve Češi cestovali do této přímořské země vlakem, dnes využívají leteckou přepravu nebo jedou do Bulharska autem. Pokud i vy uvažujete nad tím, že pocestujete do Bulharska vlastním automobilem, přinášíme vám praktické informace o cestě.

Autem do Bulharska přes Srbsko

Nejrychlejší trasa autem z Prahy do Burgasu vede přes Srbsko a trvá 16 hodin a 8 minut. Trasa o délce 1 678 km je rovná, bez zatáček a jede se převážně po dálnicích. Cesta přes Srbsko je bezpečnější než přes Rumunsko a ušetříte několik hodin jízdy.

Trasa Česko – Burgas přes Srbsko

Česko – Bratislava – hranice Rajka – jižně kolem Györ – Tatabánya – Budapest – kolem Kecskemét – kolem Kiskunfélegyháza – kolem Szeged – hranice Horgoš / Röszke – Beograd – Niš – Pirot – hranice Kalotina – severně kolem Sofie – kolem Plovdivu – Burgas

Autem do Bulharska přes Rumunsko

Druhou možností, jak se dostat do Bulharska k moři, je trasa z Prahy na Slunečné pobřeží. Trasa je dlouhá 1 670 km a trvá 18 hodin a 48 minut (samozřejmě bez patřičných přestávek a při plynulém provozu). Na cestě vás čeká krásný průjezd přes Karpaty, ale na trase je málo dálnic a často se na nich tvoří kolony a probíhají na nich opravy.

Trasa Česko – Burgas přes Rumunsko

Česko – Bratislava – hranice Rajka – jižně kolem Györ – Tatabánya -Budapest – kolem Kecskemét -kolem Kiskunfélegyháza – kolem Szeged – hranice Nadlac – severně kolem Aradu – Deva – Sibiu – Ramnicu Valcea – Pitesti – Bukurest – Giurgiu – Ruse – Šumen – Varna – Obzor – Slunečné pobřeží

Autem nebo letadlem do Bulharska?

Cesta do Bulharska autem je pro řidiče náročná, proto dělejte časté přestávky a pravidelně se občerstvujte. Mnohem pohodlnější je letět do Bulharska letadlem z Prahy, Pardubic, Brna či Ostravy. Let trvá méně než dvě hodiny. Cesta autem se vyplatí tehdy, pokud plánujete poznávat také vnitrozemí Bulharska. Podívejte se na nabídku leteckých zájezdů do Bulharska zde.

Pár rad před cestou do Bulharska autem

 • Bulharští řidiči často ignorují dopravní předpisy a nedodržují bezpečnou vzdálenost.
 • Až 90 % cesty k bulharskému moři vede po dálnicích a rychlostních komunikacích.
 • Přes Maďarsko pojedete 350 km, z toho 350 km po dálnicích.
 • Přes Srbsko pojedete 526 km, z toho 436 km po dálnicích a 90 km po ostatních silnicích.
 • Přes Bulharsko do Burgasu pojedete 439 km, z toho 364 km po dálnicích a 75 km po ostatních silnicích.
 • Dálniční známka přes Slovensko: desetidenní – 10 EUR, měsíční – 14 EUR
 • Dálniční známka přes Maďarsko: desetidenní – 2 975 HUF, měsíční – 4 780 HUF
 • Dálniční známka přes Rumunsko: týdenní – 3 EUR, měsíční – 7 EUR
 • Dálniční známka přes Bulharsko: týdenní – 5 EUR, měsíční – 13 EUR
 • V Srbsku se platí mýtné do 12 EUR pro osobní vozidla, a to kartou nebo hotově.
 • Rychlostní limity v Bulharsku – město – 50 km/h, mimo město – 90 km/h, dálnice – 130 km/h.
 • Bulhaři tolerují za volantem půl promile alkoholu v krvi.

Na cestě za bulharským mořem nespěchejte. Cestu si rozdělte alespoň na čtyři čtvrtiny po 400 km nebo 4 hodinách jízdy. Stojí za to přenocovat v Bělehradu a prohlédnout si toto město večer. Pokud jste se tedy rozhodli pro cestu do Bulharska autem, přejeme vám šťastnou cestu!


Ukázat nabídku ubytování v Bulharsku